Jak dobrać kratki rynny przelewowej?

Rynny przelewowe są bardzo istotnym elementem wyposażenia przybasenia , zapewniając nie tylko estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność. Wspomagają one utrzymanie czystości i stabilności poziomu wody. Kluczowym elementem wykończenia rynny przelewowej są kratki rynny przelewowej, które odgrywają niezwykle istotną rolę dla bezpieczeństwa użytkowników basenu.

Panel kratki basenowej rynny przelewowej firmy AstralPool

Spis treści:

 1. Czym jest i jak działa rynna przelewowa do basenu?
 2. Czym jest kratka rynny przelewowej?
 3. Funkcje kratki rynny przelewowej
 4. Jak dobrać kratkę rynny przelewowej?
 5. Jak dbać o kratkę rynny przelewowej aby służyła jak najdłużej?

Czym jest i jak działa rynna przelewowa do basenu?

Basenowa rynna przelewowa to system umieszczony przy basenie, który zbiera wodę przelatującą przez jego krawędź - gdy poziom wody w basenie wzrasta, przelewa się ona do rynny. Dzięki temu woda nie zalega przy krawędzi basenu i nie jest tam ślisko. Znacząco poprawia to bezpieczeństwo wszystkich kąpielowiczów.

Czym jest kratka rynny przelewowej?

Kratka rynny przelewowej osłania rynnę przelewową. Jest to element konstrukcyjny zwykle wykonany z trwałych, odpornych materiałów i ma za zadanie zapobiegać przedostawaniu się większych zanieczyszczeń do systemu filtracji, a także chronić użytkowników przed przypadkowym wpadnięciem do rynny.

Zwinięty panel kratki basenowej rynny przelewowej firmy AstralPool

Funkcje kratki rynny przelewowej

Kratka rynny przelewowej to element wykończenia rynny, który pełni kilka kluczowych funkcji, które są niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa, higieny oraz estetyki basenu:

 • Bezpieczeństwo - antypoślizgowe kratki minimalizują ryzyko poślizgnięć i upadków wokół basenu. Ich powierzchnia zapewnia stabilność użytkownikom basenu, zarówno podczas wchodzenia do wody, jak i przy wychodzeniu z niej.
 • Filtracja - kratki rynny przelewowej zapobiegają dostawaniu się większych zanieczyszczeń do systemu filtracji. Służą także do usuwania zanieczyszczeń unoszących się na powierzchni wody.
 • Estetyka - kratki mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji wizualnych. Oferują różnorodność wzorów, kolorów i materiałów, dzięki czemu mogą stać się subtelnym, ale ważnym elementem dekoracyjnym basenu.

Jak dobrać kratkę rynny przelewowej?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kratek. Dobór kratki przelewowej powinien uwzględnić kilka istotnych aspektów:

 • Materiał - najpopularniejsze materiały to tworzywa sztuczne i metale (np. stal nierdzewna), które są odporne na korozję, działanie chemiczne oraz promieniowanie UV.
 • Rozmiar i kształt - szerokość kratki powinien być dopasowany do szerokości rynny przelewowej. Rodzaj kratki rynny przelewowej musi również uwzględniać kształt basenu - dla basenów prostokątnych dobrze sprawdzi się kratka przelewowa prosta, podczas gdy w przypadku bardziej nieregularnych kształtów niecki konieczne będzie zastosowanie kratki łukowej.
 • Design - estetyka kratki powinna współgrać z ogólnym projektem basenu. Dostępne są różne wzory i kolory, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Niezależnie od wymiarów, materiału czy wyglądu, zawsze warto wybierać dobrej jakości kratki basenowe przelewowe sprawdzonych producentów. W naszym sklepie oferujemy kratki przelewowe od sprawdzonego producenta - Astralpool, doskonale znanego w niemalże całej Europie!

Narożnik kratki rynny przelewowej

Narożniki rynien przelewowych wymagają specjalnej uwagi, ponieważ ich konstrukcja musi zapewniać nie tylko odpowiednie łączenie elementów systemu rynnowego , lecz także płynny przepływ wody .

Należy wybrać dedykowany element, który można dobrać do każdej serii kratek rynny przelewowej, aby uniknąć np. uskoków na powierzchni kratki.

Narożnik kratki basenowej rynny przelewowej firmy AstralPool

Kratki łukowe

Kratki łukowe są stosowane w basenach o nieregularnych kształtach , tam gdzie standardowe proste kratki nie pasują. Te specjalnie zaprojektowane kratki są dostosowane do zakrzywionych krawędzi basenu, co zapewnia nie tylko estetykę, ale i funkcjonalność. Kratki łukowe wymagają precyzyjnego wykonania, aby zapewnić efektywny przepływ wody i bezproblemową integrację z resztą systemu rynnowego.

Kratka łukowa basenowej rynny przelewowej AstralPool

Jak dbać o kratkę rynny przelewowej aby służyła jak najdłużej?

Konserwacja kratki rynny przelewowej jest niezwykle istotna – regularne czyszczenie i kontrola stanu kratki są niezbędne, aby utrzymać jej efektywność oraz wydłużyć żywotność. Zaleca się regularne usuwanie zanieczyszczeń , takich jak liście, włosy czy inne odpadki, które mogą zablokować kratkę i zakłócić przepływ wody. Należy również regularnie sprawdzać, czy nie występują uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia czy odkształcenia, które mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkowników oraz efektywność systemu filtracji. W przypadku wykrycia uszkodzeń, zaleca się szybką wymianę lub naprawę kratki, aby zapewnić ciągłość działania systemu rynny przelewowej.

Planując montaż kratek przelewowych trzeba też pamiętać o kilku niezbędnych dodatkach, takich jak profil kratki rynny przelewowej, gotowy narożnik kratki rynny przelewowej czy specjalny zestaw do wykończenia narożników kratki, który okaże się przydatny do wykończenia narożników które wymagają przycięcia panela.

Kolorowe kratki basenowej rynny przelewowej Astralpool

Kratki rynny przelewowej stanowią istotny element w projektowaniu i funkcjonowaniu basenów, łącząc w sobie aspekty bezpieczeństwa, efektywności i estetyki. Ich właściwy dobór oraz regularna konserwacja są kluczowe dla zapewnienia optymalnego przepływu wody, skutecznej filtracji oraz zapobiegania wypadkom. Przy wyborze kratki należy zwrócić uwagę na materiał, rozmiar, a także na to, jak komponuje się ona z całością projektu basenu. Zarówno w basenach publicznych, jak i prywatnych, odpowiednio dobrane, estetyczne kratki rynny przelewowej mogą znacząco podnieść wartość i funkcjonalność obiektu, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo i komfort użytkowników. W naszym sklepie znajdziecie wszystko co potrzebne do basenu - od prostych i łukowych kratek rynny przelewowej o różnych szerokościach, przez narożniki i zestawy do ich wykończenia aż po profile do kratki rynny przelewowej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.